Przerwij milczenie, a nie rozczarujesz się.

Data:

„Mam, ale nie korzystam”- to słyszę wielokrotnie gdy liczę zdolność kredytową na pożyczkę gotówkową lub kredyt hipoteczny. Pytając o posiadane zobowiązania takie jak: karta kredytowa, czy limit w rachunku wielokrotnie nie jest mi ta informacja podawana lub pada zwrot „oczywiście, że mam,  ale nie korzystam”. Dlaczego informacja o posiadanej karcie kredytowej, czy limicie w koncie jest pomijana?

 

Bardzo często nie pamiętamy o tych produktach finansowych, ponieważ kiedyś ktoś nam to zaproponował, lecz nigdy nie było potrzeby korzystania. Inna opcja to taka, że w przeszłości braliśmy coś na raty, a spłata odbywała się poprzez limit na karcie lub po prostu było nam to dosprzedane do głównego rozwiązania finansowego, które nas na dany czas interesowało. Kilka, kilkanaście lat temu przy otwieraniu rachunku otrzymywało się „w gratisie” tzw. debet  w rachunku, a karty kredytowe były „rozdawane” każdemu. I kto o tym teraz pamięta? A poza tym, jakie to ma znaczenie? Ma i to bardzo duże.

Posiadany limit na karcie kredytowej, czy w rachunku bieżącym obciąża naszą zdolność w większym stopniu niż udzielona pożyczka na tą samą kwotę. I nie ma znaczenia, czy korzystamy z danego produktu, czy nie. Kwota dostępna, ale nie wykorzystywana to także zobowiązanie bankowe! Obciążenie kredytowe (miesięczne) wymienionych produktów jest wyliczane jako dany % od kwoty udzielonej. Z reguły jest to od 2,5% nawet do 5% (w zależności od banku). I tak, biorąc dla przykładu np. 3% to karta kredytowa (lub limit w rachunku) udzielona na kwotę 20 000 obciąża naszą zdolność na 600zł miesięcznie. Dla porównania pożyczka bankowa udzielona na tą samą kwotę na okres 60 m-cy to rata około 450zł.  Dlatego, aby zapobiec niepotrzebnej decyzji negatywnej w banku lub po prostu rozczarowaniu warto podać tą informację.

W przypadku liczenia zdolności kredytowej ważna jest każda złotówka. O tym jak samodzielnie wyliczyć zdolność kredytową napiszę w osobnym artykule ‌

Co nowego na blogu?

O mnie:

Firma:

Osoba fizyczna:

mediapromocja.pl design